Kronprinsen

Från ett bedagat landmärke till en levande och attraktiv mötesplats​

  • Kund Heimstaden
  • Plats Malmö
  • Kategori Investeringsrådgivning, Platsutveckling, Projektuthyrning​
  • Omfattning 18 000 kvm handel samt Mat- och dryckesutbud
  • Projektstatus Pågående
  • TAMs roll

Strategisk och kommersiell projektledning för utvecklingen av Kronprinsen med ansvar för vision, långsiktig utvecklingsstrategi, projektuthyrning, implementering och förvaltningsstöd. Insatsen omfattar samtliga utvecklingsfaser – från analys och konceptutveckling till genomförande och förvaltning – med målet att stärka fastighetens attraktivitet och långsiktiga värde.

Liza Hatami

Liza Hatami

Uppdragsledare Retail Malmö
+46 (0) 76 184 83 86
liza.hatami@tamgroup.se
Vill du veta mer? Kontakta mig.

TAM har varit en engagerad och lösningsorienterad partner som bidragit med både kompetens, driv och god förståelse för platsen och marknaden.

| Sara Escobar, Heimstaden
Liknande projekt

Asecs

Genom konceptutveckling, affärsplan, förändringsledning och projektuthyrning möjliggjordes handelsplatsens expansion och ompositionering.

Läs mer

Kv. Giraffen

Genom konceptutveckling och en förankrad affärsplan ompositionerades Kvarteret Giraffen till ett prisbelönt, upplevelsedrivet köpcentrum med fler butiker och ökade kundflöden.

Läs mer

Nordstan

Platsen har vidareutvecklats för att möta förändrade resenärsflöden, med ett utökat utbud av restauranger, servicefunktioner och dagligvaror.

Läs mer